ustec

informe versió del 3.10.2007

3.10.2007

 

Resolució EDU/XXXX/2007, de XX d’octubre de 2007, de regulació de l’opció per un informe de valoració dels coneixements relacionats amb la unitat didàctica que substitueixi la part B.2 de la prova en la convocatòria de proves per a la provisió de places de funcionaris docents de l’any 2008.
(…)

6. Elaboració de l’informe de valoració dels coneixements relacionats amb la unitat didàctica.

Per tal d'elaborar l'informe sobre els coneixements de l'aspirant en relació amb la unitat didàctica, les comissions de valoració tindran en compte necessàriament els següents elements:
a) Objectius.
b) Continguts.
c) Activitats d'ensenyament i aprenentatge.
d) Avaluació.

En el cas d’aspirants destinats en centres docents i en relació amb cadascun dels quatre elements esmentats, l'informe haurà de recollir informació sobre els següents descriptors:
a) Objectius:
Concreció dels objectius d'aprenentatge en les unitats didàctiques seguint els criteris acordats pel centre, cicle, equip docent o departament.
Adequació dels objectius d'aprenentatge al curs o nivell corresponent.
Adaptació dels objectius d'aprenentatge a les característiques personal de l'alumnat.
b) Continguts:
Selecció de continguts coherent amb la proposta d'objectius.
Rellevància dels continguts seleccionats.
Adequació dels continguts als curs o nivell corresponent.
c) Activitats d'ensenyament i aprenentatge:
Previsió d'activitats d'ensenyament/aprenentatge que contribueixen a l'assoliment dels objectius.
Desenvolupament de la intervenció didàctica amb varietat de recursos i materials curriculars per facilitar l'assoliment dels objectius.
Intervenció didàctica adient a les característiques del grup, proporcionant una correcta atenció a les necessitats individuals dels alumnes.
d) Avaluació:
Previsió dels criteris d'avaluació adaptats a la diversitat dels alumnes.
Aplicació dels criteris d'avaluació previstos en la programació didàctica.
Presa de decisions de millora a partir de l'anàlisi dels resultats d'avaluació.

En el cas d’aspirants destinats en serveis educatius, i en relació amb cadascun dels quatre elements esmentats, l'informe haurà de recollir informació sobre els següents descriptors:

  1. Objectius:

Concreció dels objectius seguint els criteris acordats pel servei educatiu
Adequació dels objectius a les característiques dels centres.

  1. Continguts:

Previsió d’actuacions que contribueixen a l’assoliment d’objectius.
Rellevància de les actuacions planificades.

  1. Activitats:

Compliment del pla anual d’actuació.
Suport als centres i al professorat.
Adequació de les intervencions a les necessitats dels centres.

  1. Avaluació:

Previsió dels criteris d’avaluació del pla anual d’actuació.
Aplicació dels criteris d’avaluació previstos.
Presa de decisions de millora a partir de l’anàlisi dels resultats d’avaluació.

 

Per a l'elaboració dels informes es constituirà, si escau, una comissió de valoració en cada centre docent públic o servei educatiu en què estiguin destinats professors interins que hagin sol·licitat la substitució de la part B.2 de la prova per un informe. La comissió estarà formada per funcionaris de carrera en actiu dels cossos docents o de l'extingit cos d'inspectors al servei de l'administració educativa, amb la següent composició:
President/a: un inspector/a, 
Vocals: el/la director/a, que actuarà com a secretari/ària, i un professor/a del centre o servei educatiu a qui s’hagi assignat l’aspirant.

En els instituts, el professor que actuarà com a vocal serà el/la cap del departament on hagi estat assignat l’aspirant, sempre que el/la cap del departament sigui un funcionari del mateix cos que l'aspirant o d'un cos de grup superior. En el cas que no ho sigui, el professor assignat serà, sempre que sigui possible, un altre professor del departament que sigui del mateix cos que l'aspirant o d'un cos de grup superior. Quan no hi hagi cap altre professor del departament a qui es pugui assignar l’aspirant, el director del centre proposarà a l’inspector/a l’actuació d’un altre professor del centre del mateix cos que l'aspirant o d'un cos de grup superior.
En els centres d’educació infantil i primària, el/la professor/a que actuarà com a vocal  serà, preferentment, el coordinador del mateix cicle de l’aspirant o un mestre de la mateixa especialitat.
En els centres de formació de persones adultes, el/la professor/a que actuarà com a vocal serà, preferentment, el coordinador del mateix ensenyament o un professor destinat a la mateixa especialitat de l’aspirant.
En els serveis educatius el/la professor/a assignat a cada aspirant serà un funcionari de carrera del mateix cos o d’un cos de grup superior que l'aspirant, destinat, sempre que sigui possible, al mateix servei educatiu.

Se celebrarà com a mínim una sessió de valoració per cadascuna de les especialitats dels aspirants a avaluar. En cada sessió hi participaran tres membres de la comissió: el president, el director, que actuarà com a secretari, i el vocal corresponent, segons l'especialitat.

En cada centre es podrà constituir la comissió si el director i almenys un dels vocals de l'especialitat corresponent a un aspirant compleixen els requisits anteriors.

En el cas que no sigui possible constituir la comissió per no haver-hi destinats al centre funcionaris de carrera que compleixin els criteris anteriors, l'informe corresponent serà elaborat directament per l'inspector, que inclourà els mateixos elements i descriptors que els que s'han mencionat en aquesta base.

En el cas que no sigui possible realitzar la sessió de valoració d'algun dels aspirants, per absència en el centre del vocal corresponent, segons l'especialitat, que compleixi els requisits, l'informe de l'aspirant també serà elaborat directament per l'inspector.

Les comissions d'avaluació aixecaran acta de la sessió de la valoració dels aspirants i emetran els corresponents informes, que inclouran la descripció de cadascun dels elements i descriptors previstos, que aniran informats amb un dels valors següents: molt, bastant, poc o gens, d'acord amb el model que apareix a l'annex d’aquesta resolució. Posteriorment es lliuraran els informes als interessats en el centre docent o servei educatiu on estiguin destinats per tal que el puguin presentar davant del tribunal el dia que es determini a aquest efecte.

Contra aquesta Resolució, que exhaureix la via administrativa, les persones interessades poden interposar recurs contenciós administratiu davant la Sala Contenciosa Administrativa del Tribunal Superior de Justícia de Catalunya en el termini de dos mesos, a comptar de l'endemà de la seva publicació al DOGC, de conformitat amb el que preveu l'article 46.1 de la Llei 29/1998, de 13 de juliol, reguladora de la jurisdicció contenciosa administrativa.
Així mateix, poden interposar potestativament recurs de reposició, previ al recurs contenciós administratiu, davant el conseller d'Educació en el termini d'un mes a comptar de l'endemà de la seva publicació al DOGC, segons el que disposen els articles 116 i 117 de la Llei 30/1992, de 26 de novembre, de règim jurídic de les administracions públiques i del procediment administratiu comú, o qualsevol altre recurs que considerin convenient per a la defensa dels seus interessos.

 

Barcelona, XX d’octubre de 2007
Ernest Maragall i Mira
Conseller d'Educació

 

Annex

 

 

 



-----------

 

 

 

USTEC·STEs IAC, Actualitzat: 11/10/2007 15:52 (5)